پزشک کانادایی دوران دفاع‌مقدس در گفت‌وگو با ایسنا:
به خاطر خدمت در جنگ تحصیلاتم را رها کردم
فداکاری مردم ایران ایمانم را قوی‌تر کرد

یک پزشک کانادایی دوران دفاع‌مقدس خدمت خود را به مردم ایران باعث افتخارش عنوان کرد.

این پزشک مسیحی که «اروینا الاس» نام داشته و بعد از تشرف به دین اسلام و مذهب شیعه، نام «فاطمه» را بر خود نهاده است بیان کرد: من از اینکه یک پزشک زن مسلمان هستم و به مردم ایران خدمت کرده‌ام خوشحالم و به این خدمت افتخار می‌کنم.

وی افزود: من پزشک عمومی هستم که قبلا دین من مسیحیت بود و پس از آشنایی با همسرم دکتر "غلامرضا مسعودی" در سال 1360 در دانشگاه فیلیپین به دین مبین اسلام و آیین تشیع مشرف شدم.


او ادامه داد: نام خود را پس از مطالعه قرآن کریم و نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه و دهها منبع دیگر «فاطمه» گذاشتم. من در اصل متولد کشور کانادا هستم و برای ادامه تحصیل به کشور فیلیپین رفته بودم و در سر کلاس درس رفتار، آداب اسلامی و اصول اخلاقی دکتر مسعودی تبعه ایرانی مرا شیفته خود کرد و همین امر باعث علاقه من به ایشان و دین اسلام شد.

وی ادامه داد: دکتر مسعودی شرط ازدواج با من را پذیرش دین اسلام و آیین شیعه عنوان کرد من نیز قبول کردم. پس از ازدواج و پس از پایان تحصیلات، هر دو با مدرک پزشکی عمومی به ایران آمدیم.

این پزشک اظهار کرد: چون در آن سال‌ها در ایران تازه انقلاب اسلامی به پیروزی رسیده بود و جنگ تحمیلی نیز شروع شده بود شرایط کشور حساس بود و به پزشک نیاز داشت؛ بنابراین با همسرم تصمیم گرفتیم ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را رها کنیم و بلافاصله به ایران و شهرستان نهاوند آمدیم.

الاس خاطرنشان کرد: در شهرستان نهاوند و در مطب به مداوای مردم پرداختیم. من اولین پزشک زن در نهاوند بودم و این باعث خوشحالی مردم بود اما بعد از مدتی دکتر مسعودی همسرم مرا تنها گذاشت و برای کمک به جبهه‌های غرب و جنوب رفت.

وی یادآور شد: واقعا سال‌های سختی بود. همراه با دلهره، در کشوری غریب و تنها بودم. اگر مسلمان نبودم و رشادت‌های مردم ایران و به خصوص مردم نهاوند را با چشم خودم نمی‌دیدم یک لحظه در آن تنهایی در ایران نمی‌ماندم اما فداکاری مردان و زنان ایرانی ایمانم را قوی‌تر کرد و تا به امروز در کنار آنها هستم و به همه آنها افتخار می‌کنم و خودم را یک ایرانی و نهاوندی می‌دانم.

وی گفت: در دورانی که همسرم در کنارم نبود و زبان ایرانی را بلد نبودم با اشاره درد بیمارانم را تشخیص می‌دادم. من در پشت جبهه هم خدمت می‌کردم. یعنی تا ظهر در مطب بودم و بعد از ظهرها در خدمت درمانگاه سپاه، بهزیستی و کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) مردم را به صورت رایگان در مان می‌کردم.

الاس ادامه داد: هم اکنون نزدیک 30 سال از حضور من و همسرم در نهاوند می‌گذرد و همچنان در خدمت مردم و افراد بی‌بضاعت هستیم. نیازمندان بهزیستی، کمیته امداد و افراد کم درآمد و معتاد را رایگان ویزیت می‌کنیم. همچنین در محل و منزل کلاس قرآن و نهج‌البلاغه داریم و از افتخاراتمان این است که بعد از خودمان پسرمان حامد در رشته دندانپزشکی و دخترم مژگان در رشته پزشکی به مردم نهاوند خدمت خواهند کرد. آنها فارغ التحصیل دانشگاه کشور فیلیپین هستند. شوهرم نیز بازرس سازمان نظام پزشکی کشور و عضو انجمن خیرین مدرسه‌ساز نهاوند است.